Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
39 postów 598 komentarzy

Terra Poloniae

frasobliwy - DEUS HONOR PATRIA Semper Paratus Semper Fidelis pro patria Polonia

Ziobro: głosowanie za Traktatem Lizbońskim było błędem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jakie priorytety ma "prawica". Czyli partia wciąż ważniejsza od państwa.

Zbigniew Ziobro powiedział, że głosowanie za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego było błędem z jego strony, ale wynikało z głębokiej troski o Prawo i Sprawiedliwość.

 

Kiedy drogi tzw. „ziobrystów” rozeszły się z PiS-em Jacek Kurski oraz inni członkowie nowego klubu powrócili do sprawy ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Były „bulterier” PiS komentując wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie, powiedział wprost, że Jarosław Kaczyński ponosi współodpowiedzialność za obecną sytuację.

 W innym programie Moniki Olejnik „7 dzień tygodnia” potwierdził swoje zarzuty. Co ciekawe Kurski unika krytyki byłego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego i winą obciąża tylko Jarosława Kaczyńskiego. Obecny wówczas w studiu Zbigniew Girzyński zapytał go, jak jego lider nowego ugrupowania, Zbigniew Ziobro głosował w sprawie ratyfikacji traktatu. Kurski odpowiedział, że „głosował „za”, ale teraz tego żałuje”, czym wywołał salwy śmiechu w studiu.

To samo powiedział Konradowi Piaseckiemu sam zainteresowany ; Zbigniew Ziobro podtrzymał linię Jacka Kurskiego i wyjaśnił, że głosował za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, ponieważ wymagała tego wyższa konieczność: zachowania jedności na prawicy. Widząc niejasne tłumaczenie Ziobry, redaktor Piasecki ironicznie zapytał: Czy Jarosław Kaczyński łamał go kołem, na co Ziobro odpowiedział , ze prezes Kaczyński „zażądał od niego tej decyzji i użył zdecydowanych środków perswazyjnych”. Zbigniew Ziobro przyznał, że głosowanie za Traktatem Lizbońskim było jego jednym z większych błędów w życiu.

KOMENTARZE

 • Bywa...
  Ci panowie przyznali się do popełnionego błędu. OK.
  "Za to" PO ustami swoich członków i zwolenników kłamią twierdząc, że TL podpisany został przez Lecha Kaczyńskiego. "Jedynie słuszna partia" nie potrafi się przyznać do tego, że TRAKTAT LIZBOŃSKI PODPISAŁ DONALD TUSK I RADEK SIKORSKI. Ci do błędu się nie przyznają - zrzucają winę na innych! To ta polityka miłości! To ta "odpowiedzialność" Tuska, którą często epatuje!
 • Kompletnie się człowiek ośmieszył.
  //było błędem z jego strony, ale wynikało z głębokiej troski o Prawo i Sprawiedliwość.//

  Po prostu żenada.
  System partyjny trzeba zdelegalizować.
 • .
  Szukaja poparcia wśrod narodowców:)
  Nie znajdą,.
 • @AnnaZofia 15:50:23
  Proszę pani to "podpisanie" to ratyfikacja. To Lech Kaczyński wbił ostatni gwóźdź do naszej trumny. Trumny, której sam był architektem.
 • Błąd?
  A gdzie byliście wtedy Panowie? Na południu już głosów nie dostaniecie.
 • @frasobliwy 16:32:17
  do waszej bolszewickiej trumny to może tak...gdyby nie podpisał traktatu to dzisiaj już nasze dzieci uczyłyby się ruskiego w szkołach jak ojczystego języka ,a PUTIN oficjalnie byłby zarządzającym naszym krajem...a tak to tylko mamy nieudacznika bronka i jego jurgieltników którzy nadal muszą mówić i pisać po POLSKU...
 • @frasobliwy 16:32:17
  Podpisali w Lizbonie - Tusk i Sikorski!!!
  Ratyfikował Lech Kaczyński i :
  "Wiesz oczywiście, że Lech Kaczyński ZŁAMAŁBY POLSKIE PRAWO, gdyby Traktatu Lizbońskiego nie podpisał po jego ratyfikacji w Sejmie?" (cyt. rip LunarBird CLH )

  Oceniaj, Waść, sprawiedliwie! I zgodnie z prawdą! Przemilczanie roli Tuska i Sikorskiego jest manipulacją!
 • @frasobliwy 16:32:17
  ...z bliźniakiem.
 • @rip LunarBird CLH 16:46:55
  Tak wiem to doskonale. Tyle, że sprawa wygląda tak: Kaczyński nie miał podstaw go nie podpisywać skoro był jednym z jego architektów o czym ochoczo wspominali przywódcy innych państw.
 • @val 17:22:16
  Strasznie to ckliwe co napisałeś. Masz jakieś dowody, które podparły by twoje "tezy"?
 • @AnnaZofia 17:38:37
  Proszę panią ja nie przemilczam roli reszty posłów i nie piszę, iż to jedynie dzięki PiS został wprowadzony traktat lizboński.

  Piszę jedynie o roli PiS, bo tylko ta partia uprawia patriotyczną propagandę, a jak widać robi zupełnie coś innego. Po reszcie ugrupować nikt się niczego innego nie spodziewa. Z PiS jednak niektórzy jeszcze wiążą jakieś nadzieję, dlatego prezentuję fakty.

  Może zadam pani pytanie. Dlaczego popiera pani utworzenie jednego państwa Unii Europejskiej w formie federacji, w której Polska jest tylko "województwem" zamiast niepodległym podmiotem?

  Przytoczę może treść jednego z wielu oświadczeń po ratyfikacji TL

  "W dniu dzisiejszym Pan Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński spełnił swoją zapowiedź podpisania tzw. Traktatu Lizbońskiego, odbierającego definitywnie Państwu Polskiemu podstawowe atrybuty suwerenności. Tym samym, Pan Prezydent wpisał się w niechlubną tradycję sięgającą XVIII-wiecznych Sejmów ratyfikujących traktaty rozbiorowe oraz króla Stanisława Augusta podpisującego się pod aktem likwidującym ówczesną polską państwowość.

  Stwierdzamy, że Pan Lech Kaczyński utracił tym czynem faktyczną zdolność wypełniania obowiązków, które na Prezydenta Rzeczypospolitej nakłada art. 126 Konstytucji słowami: „Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium”. Musimy przypomnieć Panu Lechowi Kaczyńskiemu, że niepodległość i suwerenność to nie fantazmaty, których „broni się” gdzieś w Tbilisi czy w jakimkolwiek innym zakątku ziemi, ale tu, w Warszawie, i wobec tego, który – jak kosmopolityczny Lewiatan w Brukseli – bezpośrednio wyciąga po nią ręce.

  Oświadczamy również, że Pan Lech Kaczyński pozbawił się tym postępkiem ostatecznie moralno-politycznego prawa do reprezentowania w zbliżających się wyborach prezydenckich sił patriotyczno-niepodległościowych, tak samo jak uprzednio już całokształt jego działalności na urzędzie wykluczył możliwość reprezentowania przez niego chrześcijańsko-konserwatywnej prawicy w Polsce."
 • @korwinista
  Skasowałem z powodu wulgaryzmów. Proszę o ich nie używanie.
 • @frasobliwy 18:16:41
  Czyjeż to oświadczenie?
 • @frasobliwy 18:16:41
  Wcale nie jestem fanką TL, ale argumentacja moich rozmówców z PO, którzy "wieszają psy" na Lechu Kaczyńskim za to, że wbrew znakomitościom: Tuskowi i Sikorskiemu, podpisał TL, nie pozwala mi milczeć o roli tych panów... Panowie Ziobro i Kurski maja możliwość pokazania tego, że popełnili błąd (inni jakoś się nie kwapią). Przyznają, że TL nie jest dobrem. Teraz - przyznają. Lech Kaczyński milczy(!), więc... dzieje się to, co tu widzę, czytam...
  Ta niewłaściwość mi się nie podoba!
 • @janolsza 18:24:25
  Szanujmy się w dyskusji chociaż trochę. Wulgaryzmy są całkowicie zbędne. Nie kasuję za opinie i poglądy ....
 • @frasobliwy 18:18:45
  Poniosło mnie..

  Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów wystarczająco obelżywych na opisanie tego osobnika i jego poglądów.
 • Aby przyznac się
  do błędu trzeba mieć jaja. Polityków o to nie podejrzewam.
 • @AnnaZofia 18:31:34
  Dlaczego wbrew? Lech Kaczyński zawsze powtarzał, że Polska nigdy nie będzie hamulcowym TL.

  Ja nie krytykuję go od czasu katastrofy w Smoleńsku. Takie samo zdanie miałem wcześniej. Jak by żył zresztą też by nikomu nie odpowiadał więc to bez znaczenia.
  Natomiast teksty na jakie się powołuję są z 2008 roku więc wtedy mógł to zrobić, jednak nie wiem czemu miał by to robić skoro nie są one zakłamane. Wręcz opierają się na słowach Lecha Kaczyńskiego bądź Michała Kamińskiego.
 • @janolsza 18:40:08
  "Jaki znak twój."
  Orzeł Biały

  Wiesz zabawny jesteś. Pierwszy raz mnie ktoś pismakiem nazwał. Dodam to sobie chyba do CV.
 • @night rat 18:53:39
  Ziobro podobno jest katolikiem.

  Jako korwiinista poprę każdego, który zdeklaruje ograniczenie roli państwa. A jako katolik pragnę państwa minimum.
 • @korwinista 18:40:54
  Zwykle jest to nastawione pod jakieś zamierzone zmiany. Szczególnie u nas w Polsce. Znając dodatkowo co wcześniej dany polityk robił.
 • @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
  Przypomnienie składu Narodowego Instytutu Integracji Europejskiej działającego za rządów AWS gdy premierem był Buzek. Sam Buzek o Instytucie mówił że głównym celem powstania i istnienia Instytutu jest przeciwdziałanie spadającemu poparciu dla naszego wstąpienia do UE.
  A oto skład (i przynależności w tamtym okresie):
  1. Andrzej Arendarski
  2. Henryka Bochniarz
  3. Jan Mujżel
  4. Zbigniew Niemczycki
  5. Krzysztof Pawłowski
  6. Grzegorz Wójtowicz
  7. Marek Belka
  8. Jan Borkowski (członek Polskiej Rady Ruchu Europejskiego)
  9. Stanisław Grocholski (przedstawiciel Europejskiego Ruchu Federalistów)
  10. Danuta Hubner

  11. Lech Kaczyński

  12. Maria Karasińska Fendler (Polska Rada Ruchu Europejskiego)
  13. Marian Krzaklewski
  14. Czesław Kulesza (wiceprzewodniczący w tamtym okresie PPS Ikonowicza)
  15. Zdzisław Najder (Polska Rada Ruchu Europejskiego)
  16. Andrzej Olechowski
  17. Witold Trzeciakowski (Polska Rada Ruchu Europejskiego)
  18. Roman Wierzbicki (NSZZ “S” Rolników Indywidualnych)
  19. Andrzej Zoll
  20. Jacek Bocheński (w tamtych czasach członek honorowy komitetu wyborczego Unii Wolności)
  21. Jerzy Kłoczkowski (Polska Rada Ruchu Europejskiego)
  22. prof. Tadeusz Skoczny
  23. prof. Andrzej Stępniak
  24. Edmund Wnuk Lipiński
  25. Janusz Reiter członek Rady Programowej Fundacji im. R. Schumana
  26. Krzysztof Skubiszewski
  27. Władysław Piechociński
  28. Adam Strzembosz
  29. Róża Thun Prezes Fundacji im. R. Schumana (córka Jacka Woźniakiewicza)
  30. Jacek Woźniakowski kierownik Katedry Historii i Kultury Polskiej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie
  31. Jerzy Woźnicki – rektor Politechniki Warszawskiej
  32. Bohdan Cywiński
  33. ks. prof. Henryk Juros kierownik naukowy Studium Generale Europa
  34. ks. Andrzej Koprowski członek Rady Programowej Studium Generale Europa na ATK
  35. ks. Marek Pieńkowski dominikanin
  36. ks. bp. Zdzisław Tranda zwierzchnik Kościoła Ewangelicko Reformowanego
  37. ks. abp. Józef Życiński.

  Tak więc nie dziwcie się że Pan Prezydent tak szybko (nie czekając na ustawy kompetencyjne) TL podpisał. W końcu kto z kim przestaje takim się staje.
 • @night rat 18:53:39
  Katolicy mają *10 powodów do dobrej spowiedzi.
 • @rip LunarBird CLH 16:46:55
  A gdyby złamał prawo nie podpisując to co by sie stało?
  Skoro wymagał tego interes niepodległości Polski to trzeba ( skoro jest konieczne) nawet złamac prawo. Przecież to oczywiste.
 • @AnnaZofia 18:31:34
  A taka niewłaściwość, że Jarosław Kaczyński nie żałuje publicznie, że głosował za TL pani sie podoba?
 • @korwinista 19:00:16
  Minimum państwa jakiego?
 • Dla Ziobro ważniejsza jest partia, jak PIS, niż Polska!
  Popełniłeś błąd, przyznałeś się, dobrze... Teraz możesz odejść od Polityki jako zdrajca. Pokutuj!
 • @rip LunarBird CLH 16:46:55
  "Wiesz oczywiście, że Lech Kaczyński ZŁAMAŁBY POLSKIE PRAWO, gdyby Traktatu Lizbońskiego nie podpisał po jego ratyfikacji w Sejmie?"
  ======================

  To po co jego podpis skoro to czysta, teatralna formalność, mógł się sprzeciwić, nawet pióro nie chciało pisać. Lepiej być nawet w odpowiedniej procedurze odwołanym, niż martwym i nagim w błocie smoleńskim, do tego w niesławienie unijnej, zbytniej uległości do judaiki, masonerii i samej UE właśnie. PiS nie był do tego zdolny, a rozłamowcom teraz tak "bohaterskim" (którzy sobie do Smoleńska jednak nie lecieli) nie wierze, szukają poparcia wśród eurosceptyków, narodowców teraz w modzie.
 • A WIEC GLOSOWANIE ZA TRAKTATEM BYLO SLUSZNE :)
  RE: Zbigniew Ziobro podtrzymał linię Jacka Kurskiego i wyjaśnił, że głosował za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, ponieważ wymagała tego wyższa konieczność: zachowania jedności na prawicy.

  --- Aha, czyli ze glosowanie za Traktatem bylo sluszne.

  Czego wiec teraz Ziobro i Kurski niby zaluja - slusznego glosowania?

  RE: W innym programie Moniki Olejnik „7 dzień tygodnia” ...
  Zbigniew Girzyński zapytał go [Kurskiego - M.], jak ... Zbigniew Ziobro głosował w sprawie ratyfikacji traktatu. Kurski odpowiedział, że „głosował „za”, ale teraz tego żałuje”, czym wywołał salwy śmiechu w studiu.

  --- Hm, ja na miejscu Kurskiego zapytalbym tych smiejacych sie: "A wy czy glosowaliscie za Traktatem, czy przeciwko? Pani OlejniaK, panie Girzynski i inni? Jesli za Traktatem, to z czego sie tak smiejecie"?

  Swoja droga, jak porzadny czlowiek moze wystepowac w programie Olejniak, i tym podobnych?

  To atakowanie tylko Kaczynskiego i PiS-u za glosowanie za Traktatem jest klamliwe, dlatego, ze wytwarza przekonanie, ze to tylko Kaczory i PiS za nim glosowaly. W rzeczywistosci, praktycznie wszyscy poparli ten Traktat - i pelo, i eselde, i peesel, i chmary innych. Poparla go tez olbrzymia wiekszosc narodu, czyz nie tak? Zatem to oszukancza dzialalnosc winienie za glosowanie za Traktatem wylacznie PiS i Kaczorow. Ci, ktorzy to robia, to, moim zdaniem, klamcy.

  Przy okazji, jakie konkretne - ale konkretne - szkody przynioslo Polsce zaakceptowanie tego Traktatu?

  Ktos wie?
 • @radosław1 20:01:59
  RE: Skoro wymagał tego interes niepodległości Polski

  --- Co rozumiesz przez wyrazenie "interes niepodleglosci Polski"?

  Wiec twierdzisz, ze ten interes wymagal nie podpisania Traktatu? W jaki konkretny - ale konkretny - sposob wymagal?

  Wiec wymagasz, zeby Kaczor zlamal wowczas prawo?

  Latwo tak wymagac zlamania prawa od innych, prawda?
 • @frasobliwy 19:04:04
  RE: Tak więc nie dziwcie się że Pan Prezydent tak szybko (nie czekając na ustawy kompetencyjne) TL podpisał.

  --- Pan Prezydent wcale tego Traktatu szybko nie "podpisal" - faktycznie zwlekal, zdaje sie, ok. 2 lat, zanim podpisal, prawda?

  Po drugie, czy twierdzisz, ze "podpisal" wylacznie z wlasnej woli, zgodnie z wlasnym widzimisie, a wszyscy inni - nie tylko w PiS-ie, ale wszystkie wazne partie, olbrzymia wiekszosc narodu - byli przeciwko podpisaniu?
 • @frasobliwy 16:32:17
  glupi jak but jestes ciole
 • Kaczyński przygotował swe lizbońskie współojcoistewo i warszawską nie a nawet ratyfikację traktatu UE
  tworząc front jedności narodu we wsparciu naszości wojny z Irakiem POPiSowo gebelsowskimi kręgami podejrzeń i na koalicjantów gruntowym Kamińskiego ziobrohakiem. Wyeliminowali koalicjantow domagających sie realizcji obiecywanych reform w tym sprawiedliwości realizując żądanie Abrahama Foxmana eliminacji z polskiej sceny politycznej Giertycha, Lepera i Rydzyka jako antysemitow i ksenofobow siejących nienawiść.
  Polska i Żydzi rok 2006
  Jeżeli Polacy nie wiedza skad w Polsce są nieustajace ataki na partie LPR , Samoobronę i Radio Maryja to w tym liscie jest wytlumaczenie.
  Cały dokument jest dostępny w wersji angielskiej na www.adl.org
  Organizacja nazywa się Ant-Defamation Leage i broni intersow zydowskich z terytorium USA na calym swiecie
  Dziwne ze polskojezyczna prasa nigdy tego listu nie opublikowala mimo ze bracia Kaczyńscy taki dokument otrzymali bedac w USA
  Za udział Polski po stronie USA w wojnie w Iraku , wojnie która sluży interesom Izraela na Bliskim Wschodzie zapłata od USA jest nastepujaca
  Brak Ulatwień wizowych Polakow do USA
  USA pozwalaja szkalować Polske czego dowodem jest ten list i inne
  USA popierają żadania zydow o odszkodowania za utracone w Polsce mienie 60 mld zl  Tłumaczenie listu
  Recommendations / Polecenie , zalecenie
  Dla rzadu polskiego od Zydowskiej organizacji w USA podpisany przez jej prezesa Abrahama H.Foxmana w dniu 30 września 2006 roku !!! Minal prawie rok
  Lipiec 2007 premier Kaczyński pozbywa się z rzadu partii Leppera i Giertycha trwa zmasowany atak na radio Maryja , rozpoczęty przez magazyn Wprost


  1. Roman Giertych
  powinien być usunięty ze stanowiska Ministra Edukacji . Głęboko zakorzeniony antysemityzm i nietolerancja lidera partii nie powinna mieć wpływu na edukacje i reformę szkolnictwa w kraju demokratycznym który jest również członkiem Unii Europejskiej

  2. Andrzej Lepper
  powinien wydać deklaracje silnie potępiającą antysemityzm i zwócic honorowy doktorat na MAUP w Kijowie. Oboje Lepper i Giertych powinni zobowiązać się do podjęcia dyscyplinarnych akcji , przeciwko członkom swoich partii , którzy promują nienawiść.

  3.Zastosownaie Polskiej Konstytucji
  która zajmuje się rasizmem i antysemityzmem powinna być w pełni wdrożona . Radio Maryja ciągle łamie tę konstytucje przez nadawanie nienawiści . Radio Maryja powinno odpowiadać za to w sądzie. Radio Maryja nie powinno otrzymywać wsparcia od osób indywidualnych , których rasistowskie i antysemickie poglądy naruszają polskie prawo.

  3. Polscy przywódcy / politycy /
  powinni zaprzestać dawania Radiu Maryja prawo do nadawania audycji. Polscy politycy powinni odmawiać pojawiania się w radiu Maryja do momentu kiedy Radio Maryja w jasny i klarowny sposób zobowiąże się do zaprzestania nadawania mowy nienawiści.

  4. Polski rząd
  Powinien potwierdzić swoje zobowiązanie do głoszenia tolerancji w edukacji , w mediach i innych sektorach rzadzenia.

  Abraham Foxman

  Wrzesień 2006 rok

  Poniżej orginal listu z internetowej strony ADF www.adl.org


  Poland: Democracy and the Challenge of Extremism

  Posted: September 12, 2006  Executive Summary

   Poland has emerged from the repressive years of communist rule as a pluralist democracy. Its accession to membership of the European Union in 2004 confirmed that a robust democratic system is in place, which includes important legislative instruments to protect minorities from hate speech and hate crimes perpetrated by extremist groups.

   The consolidation of democracy in Poland has been accompanied by the recognition of many leading Poles that their country needs to honestly confront its long and painful history of anti-Semitism. The recent commemoration of the 1946 Kielce pogrom is another sign of Poland's commitment to this process.

   However, politics in Poland remains vulnerable to nationalist extremism, intolerance and anti-Semitism. The most worrying indication of this trend so far has been the formation, in May 2006, of a coalition government comprised of the Law and Justice Party in partnership with the extreme right-wing League of Polish Families (LPF) and the populist Self-Defense parties. Ministerial posts were awarded to Roman Giertych, leader of the LPF, and Andrzej Lepper, leader of Self-Defense. Lepper has expressed admiration for Hitler's policies and is the recipient of an honorary doctorate from MAUP, a private Ukrainian university responsible for publishing the majority of the anti-Semitic newspapers and journals available in Ukraine.

   The most disturbing outcome of the coalition's formation has been the appointment of Roman Giertych as Minister of Education. The political orientation represented by Giertych, whose Ministry's responsibilities include tolerance education and Holocaust education, has traditionally been anti-Semitic and xenophobic. The LPF's agenda has been resolutely hostile towards homosexuals and foreigners and many of its leading figures have made anti-Semitic remarks. Its youth wing, the All-Polish Youth, is named after a pre-World War II Polish nationalist movement which successfully campaigned for the introduction of a "Jews bench" in Polish universities to separate Jewish and non-Jewish students.

   Giertych has reacted to Israel's decision to freeze contacts with his Ministry by making overtures to the Jewish community. In press interviews, he has spoken of the need to combat anti-Semitism. However, his party has made no attempts to confront the anti-Semitism in its ranks.

   A key pillar of support for the coalition government has been the anti-Semitic Catholic radio station, Radio Maryja. Associated with a religious order which rejects the authority of the Vatican, Radio Maryja commands an audience of up to 3 million, and also runs a TV station and a daily newspaper. Once closely associated with the LPF, Radio Maryja has shifted its support to the Law and Justice Party. Despite the attempts of some prominent church leaders to curb hate speech on the station's broadcasts, the Polish Prime Minister Jaroslaw Kaczynski, the twin brother of President Lech Kaczynski and a regular guest on Radio Maryja, has referred to its critics as "enemies of freedom".

   Anti-Semitic content broadcast on Radio Maryja includes ugly stereotyping, conspiracy theories, claims that Jews were responsible for communist-era repression and accusations that Jews are using the Holocaust to leverage compensation payments from Poland. In March 2006, the commentator Stanislaw Michalkiewicz declared on air: "Jews have humiliated Poland internationally by demanding money...Kikes sneak up behind us to try to oblige our government to pay them money on the pretext of these demands". Such statements are very much in keeping with the views of Father Tadeusz Rydzyk, the power behind the station, who has stated on-air that Judaism is a "trade, not a religion."

  Recommendations

  If it is true, as President Kaczynski has repeatedly stated, that there is no place for anti-Semitism and racism in today's Poland, immediate and long-term measures need to be taken, among them:

   Roman Giertych should be removed from the position of Education Minister. The leader of a party steeped in anti-Semitism and intolerance should not be influencing education policy and curricular reform in a democratic country which is also a member state of the European Union.

   Andrzej Lepper should issue a statement forcefully condemning anti-Semitism and return the honorary doctorate conferred upon him by MAUP. Both Lepper and Giertych should announce their commitment to take disciplinary action against members of their parties who promote hate or incite hate crimes.

   The provisions of the Polish Constitution and Penal Code which deal with racism and anti-Semitism should be fully implemented. Radio Maryja, which has consistently violated these provisions by broadcasting hate speech, should be held to account in a court of law. The station should not receive funds from individuals whose racist and anti-Semitic activities are in breach of Polish law.

   Poland's leaders should stop giving Radio Maryja legitimacy. They should refuse to appear on its programs until such time as the station offers an explicit commitment to stop broadcasting hate speech.

   Poland's government should renew its commitment to promoting a tolerance agenda in education, the media and other sectors.
  ADDITIONAL LINKS
  Print This Page


  E-Mail This to A Friend  RELATED ARTICLES


  Full Report:
  Poland: Democracy and the Challenge of Extremism
  (.pdf format - 385kb)


  ADL On-line Home | Search | About ADL | Contact ADL | Privacy Policy
  © 2006 Anti-Defamation League


  ANTI-SEMITISM
  CIVIL RIGHTS
  COMBATING HATE
  EDUCATION
  EXTREMISM
  HOLOCAUST
  INTERFAITH
  INTERNATIONAL AFFAIRS
  INTERNET
  ISRAEL
  LAW ENFORCEMENT (L.E.A.R.N.)
  RELIGIOUS FREEDOM
  SECURITY AWARENESS
  TERRORISM
  International
  Muslim/Arab World
  United States
  Civil Rights Front Page
  ADL Friend of Court Briefs
  Combating Hate Front Page
  Hate Crimes Laws
  Hate Symbols Database
  Education Front Page
  A WORLD OF DIFFERENCE®
  Miller Early Childhood Initiative
  Campus/Higher Education
  Children's Bibliography
  Curriculum Connections
  Combating Anti-Semitism
  Education Advocacy
  Special Campaigns/Initiatives
  Extremism Front Page
  Extremism in America
  Nation of Islam
  Terrorism Update
  Upcoming Extremist Events
  Racist Skinhead Project
  Holocaust Front Page
  Holocaust Education Front Page
  Echoes and Reflections
  Dimensions: Holocaust Studies
  International Affairs Home Page
  United Nations
  ADL and OSCE
  Internet Home Page
  Internet Rumors
  Israel Front Page
  Advocating for Israel
  Chronology of Terror Attacks
  ADL Israel Office
  L.E.A.R.N. Front Page
  Law Enforcement Training
  Extremism in the News
  Upcoming Extremist Events
  Extremism in America
  Officer Safety Information
  Religious Freedom Front Page
  Workplace and Religion
  Religious Holidays in Classrooms
  Creationism
  The Ten Commandments
  Terrorism Front Page
  International Terrorist Symbols
  Domestic Terrorism
  Terrorism Update Archive


  RADEK SIKORSKI (APFELBAUMOWICZ) BYL MINISTREM KACZYŃSKIEGO SLAWETNEGO JUŻ WSTRZYMANIEM EKSHUMACJI W JEDWABNEM JAKO PROK GEN., KTOREMU PODLEGALI PROKURATORZY IPN
 • anatomia zdrady
  1 kwietnia 2008 r. Sejm wyraził zgodę na ratyfikację Traktatu z Lizbony przyjmując ustawę o ratyfikacji Traktatu z Lizbony podpisanego w Lizbonie dnia 13 grudnia 2007 r. (384 głosów „za”, 56 „przeciw”, 12 „wstrzymujących się”).


  Nowy traktat UE to utrata suwerenności na wiele lat.

  Patrioci

  1. Abramowicz Adam
  2. Babinetz Piotr
  3. Błądek Antoni
  4. Bogucki Jacek
  5. Bury Jan s. Antoniego
  6. Chłopek Aleksander
  7. Cybulski Piotr
  8. Cymański Tadeusz
  9. Dera Andrzej Mikołaj
  10. Dolata Zbigniew
  11. Girzyński Zbigniew
  12. Giżyński Szymon Stanisław
  13. Golba Mieczysław
  14. Gołojuch Kazimierz
  15. Górski Artur
  16. Górski Tomasz
  17. Grabicka Krystyna
  18. Jagiełło Jarosław
  19. Janczyk Wiesław
  20. Jurgiel Krzysztof
  21. Kaczanowski Dariusz
  22. Kołakowski Lech
  23. Kowalczyk Henryk
  24. Kowalski Bogusław
  25. Kozak Zbigniew
  26. Kwitek Marek
  27. Libicki Jan Filip
  28. Łatas Marek
  29. Macierewicz Antoni
  30. Malik Ewa
  31. Marianowska Barbara
  32. Masłowska Gabriela
  33. Masłowska Mirosława
  34. Mazurek Beata
  35. Moskal Kazimierz
  36. Ożóg Stanisław
  37. Pięta Stanisław
  38. Popiołek Krzysztof
  39. Religa Jan
  40. Rębek Jerzy
  41. Rojek Józef
  42. Rusiecki Jarosław
  43. Siarka Edward
  44. Sikora Anna
  45. Sobecka Anna
  46. Stanke Piotr
  47. Szlachta Andrzej
  48. Szwed Stanisław
  49. Szyszko Jan
  50. Telus Robert
  51. Wargocka Teresa
  52. Wojtkiewicz Michał
  53. Wróbel Marzena Dorota
  54. Zając Stanisław
  55. Zawiślak Sławomir
  56. Żaczek Jarosław

  Niezdecydowani

  1. Bąk Dariusz
  2. Dziedziczak Jan
  3. Gwiazdowski Kazimierz
  4. Kruk Elżbieta
  5. Kurski Jacek
  6. Maciejewski Krzysztof
  7. Nowak Maria
  8. Osuch Jacek
  9. Rokita-Arnold Nelli
  10. Sońta Krzysztof
  11. Sośnierz Andrzej
  12. Stawiarski Jarosław

  ZDRAJCY !!!!!


  Prawo i Sprawiedliwość

  1. Adamczyk Andrzej
  2. Andzel Waldemar
  3. Arent Iwona
  4. Ast Marek
  5. Babalski Zbigniew
  6. Bartuś Barbara
  7. Bętkowski Andrzej
  8. Błaszczak Mariusz
  9. Brudziński Joachim
  10. Chmielowiec Zbigniew
  11. Czarnecki Witold
  12. Czartoryski Arkadiusz
  13. Czesak Edward
  14. Ćwierz Andrzej
  15. Dąbkowska-Cichocka Lena
  16. Dorn Ludwik
  17. Drab Marzenna
  18. Falfus Jacek
  19. Gawęda Adam
  20. Gęsicka Grażyna
  21. Goliński Marian Tomasz
  22. Gosiewski Jerzy
  23. Gosiewski Przemysław
  24. Hoc Czesław
  25. Hofman Adam
  26. Jackiewicz Dawid
  27. Jakubiak Elżbieta
  28. Janik Grzegorz
  29. Jasiński Wojciech
  30. KACZYŃSKI JAROSŁAW
  31. Kamiński Mariusz
  32. Karasiewicz Lucjan
  33. Karski Karol
  34. Kempa Beata
  35. Kloc Izabela
  36. Kluzik-Rostkowska Joanna
  37. Kłosowski Sławomir
  38. Kołakowski Robert
  39. Kowal Paweł
  40. Kraczkowski Maks
  41. Krasulski Leonard
  42. Latos Tomasz
  43. Lipiec Krzysztof
  44. Lipiński Adam
  45. Machałek Marzena
  46. Materna Jerzy
  47. Matuszewski Marek
  48. Matuszny Kazimierz
  49. Michałkiewicz Krzysztof
  50. Mojzesowicz Wojciech
  51. Mularczyk Arkadiusz
  52. Natalli-Świat Aleksandra
  53. Ołdakowski Jan
  54. Opioła Marek
  55. Paluch Anna
  56. Piecha Bolesław Grzegorz
  57. Pilch Jacek
  58. Polak Marek
  59. Polak Piotr
  60. Poncyljusz Paweł
  61. Putra Krzysztof
  62. Rafalska Elżbieta
  63. Religa Zbigniew
  64. Rogacki Adam
  65. Sadurska Małgorzata
  66. Seliga Dariusz
  67. Sprawka Lech
  68. Suski Marek
  69. Szarama Wojciech
  70. Szczygło Aleksander Marek
  71. Szczypińska Jolanta
  72. Szydło Beata
  73. Tchórzewski Krzysztof
  74. Terlecki Ryszard
  75. Tobiszowski Grzegorz
  76. Tomczak Jacek
  77. Walkowiak Andrzej
  78. Wassermann Zbigniew
  79. Wiązowski Waldemar
  80. Wiśniewska Jadwiga
  81. Witek Elżbieta
  82. Woźniak Tadeusz
  83. Wrona Waldemar
  84. Zalewska Anna
  85. Zbonikowski Łukasz
  86. Zieliński Jarosław
  87. Ziobro Zbigniew
  88. Zuba Maria
  89. Żukowski Wojciech

  Platforma Obywatelska

  1. Arkit Tadeusz
  2. Arndt Paweł
  3. Augustyn Urszula
  4. Aziewicz Tadeusz
  5. Biernacki Marek
  6. Biernat Andrzej
  7. Bojko Bogdan
  8. Brejza Krzysztof
  9. Brodniak Roman
  10. Brzezinka Jacek
  11. Bublewicz Beata
  12. Budnik Jerzy
  13. Bukiewicz Bożenna
  14. Buła Andrzej
  15. Butryn Renata
  16. Cebula Marek
  17. Chlebowski Zbigniew
  18. Chmielewski Stanisław
  19. Chwierut Janusz
  20. Cichoń Janusz
  21. Cieślik Leszek
  22. Czechyra Czesław
  23. Czerwiński Andrzej
  24. Czucha Zdzisław
  25. Czuma Andrzej
  26. Dąbrowska Alicja
  27. Dolniak Grzegorz
  28. Drozd Ewa
  29. Drzewiecki Mirosław Michał
  30. Dunin Artur
  31. Durka Zenon
  32. Dzięcioł Janusz
  33. Dzikowski Waldy
  34. Fabisiak Joanna
  35. Fedorowicz Jerzy Feliks
  36. Fiedler Arkady
  37. Gadowski Krzysztof
  38. Gałażewski Andrzej
  39. Gawłowski Stanisław
  40. Gąsior-Marek Magdalena
  41. Gibała Łukasz
  42. Gierada Artur
  43. Głogowski Tomasz
  44. Gowin Jarosław
  45. Grabarczyk Cezary
  46. Grad Aleksander
  47. Grad Mariusz
  48. Graś Paweł
  49. Grupiński Rafał
  50. Grzegorek Krzysztof
  51. Gut-Mostowy Andrzej
  52. Guzowska Iwona
  53. Halicki Andrzej
  54. Hanajczyk Agnieszka
  55. Hibner Jolanta
  56. Huskowski Stanisław
  57. Jarmuziewicz Tadeusz
  58. Jaros Michał
  59. Jazłowiecka Danuta
  60. Kaczor Roman
  61. Kania Andrzej
  62. Karpiniuk Sebastian
  63. Karpiński Grzegorz
  64. Karpiński Włodzimierz
  65. Katulski Jarosław
  66. Kaźmierczak Jan
  67. Kidawa-Błońska Małgorzata
  68. Klim Józef Piotr
  69. Kochan Magdalena
  70. Kochan Witold
  71. Komorowski Bronisław
  72. Konwiński Zbigniew
  73. Kopacz Ewa
  74. Kopaczewska Domicela
  75. Kopeć Tadeusz
  76. Korzeniowski Leszek
  77. Kosecki Roman
  78. Kozaczyński Jacek
  79. Kozdroń Jerzy
  80. Kozłowska-Rajewicz Agnieszka
  81. Koźlakiewicz Mirosław
  82. Krupa Adam
  83. Krupa Jacek
  84. Krząkała Marek
  85. Kula Włodzimierz
  86. Kulas Jan
  87. Kulesza Tomasz
  88. Kuriata Jan
  89. Kutz Kazimierz
  90. Lamczyk Stanisław
  91. Lenz Tomasz
  92. Leszczyna Izabela
  93. Lisek Krzysztof
  94. Litwiński Arkadiusz
  95. Łukacijewska Elżbieta
  96. Małecka-Libera Beata
  97. Marcinkiewicz Michał
  98. Matusik-Lipiec Katarzyna
  99. Mężydło Antoni
  100. Mikulicz Janusz
  101. Miodowicz Konstanty
  102. Młyńczak Aldona
  103. Mroczek Czesław
  104. Mrzygłocka Izabela Katarzyna
  105. Mucha Joanna
  106. Musiał Jan
  107. Naguszewski Tadeusz
  108. Namyślak Witold
  109. Neumann Sławomir
  110. Niesiołowski Stefan
  111. Nitras Sławomir
  112. Nowak Sławomir
  113. Nowak Tomasz Piotr
  114. Nowakowski Andrzej
  115. Nykiel Mirosława
  116. Okła-Drewnowicz Marzena
  117. Olechowska Alicja
  118. Olejniczak Danuta
  119. Olszewski Paweł
  120. Orzechowski Andrzej
  121. Orzechowski Maciej
  122. Oświęcimski Konstanty
  123. Pacelt Zbigniew
  124. Pahl Witold
  125. Palikot Janusz
  126. Piechota Sławomir
  127. Pierzchała Elżbieta
  128. Pietraszewska Danuta
  129. Pięta Jarosław
  130. Piotrowska Teresa
  131. Pitera Julia
  132. Plocke Kazimierz
  133. Plura Marek
  134. Preiss Sławomir
  135. Raba Norbert
  136. Raczkowski Damian
  137. Radziszewska Elżbieta
  138. Raniewicz Grzegorz
  139. Raś Ireneusz
  140. Ross Tadeusz
  141. Roszak Grzegorz
  142. Rozpondek Halina
  143. Rutnicki Jakub
  144. Rybicki Arkadiusz
  145. Rybicki Sławomir
  146. Rynasiewicz Zbigniew
  147. Ryszka Andrzej
  148. Rzymełka Jan
  149. Saługa Wojciech
  150. Schetyna Grzegorz
  151. Sekuła Mirosław
  152. Siedlaczek Henryk
  153. Sikorski Radosław
  154. Sitarz Witold
  155. Skorupa Aleksander Marek
  156. Skowrońska Krystyna
  157. Skrzydlewska Joanna
  158. Sławiak Bożena
  159. Smirnow Andrzej
  160. Smolarz Tomasz
  161. Staroń Lidia
  162. Stuligrosz Michał
  163. Suski Paweł
  164. Sycz Miron
  165. Szczerba Michał
  166. Szejnfeld Adam
  167. Sztolcman Grzegorz
  168. Szulc Jakub
  169. Szumilas Krystyna
  170. Szydłowska Bożena
  171. Śledzińska-Katarasińska Iwona
  172. Tomaka Jan Walenty
  173. Tomański Piotr
  174. Tomaszak-Zesiuk Irena
  175. Tomczyk Cezary
  176. Tomczykiewicz Tomasz
  177. Tusk Donald
  178. Tusk Łukasz
  179. Tyszkiewicz Krzysztof
  180. Tyszkiewicz Robert
  181. Urban Cezary
  182. Urbaniak Jarosław
  183. Van der Coghen Piotr
  184. Wałęsa Jarosław
  185. Waśko Piotr
  186. Węgrzyn Robert
  187. Wielichowska Monika
  188. Wilk Wojciech
  189. Witkowski Radosław
  190. Wolak Ewa
  191. Wójcik Marek
  192. Wykręt Adam
  193. Zacharewicz Jacek
  194. Zakrzewska Jadwiga
  195. Zaremba Renata
  196. Zawadzki Ryszard
  197. Zawiła Marcin
  198. Zdanowska Hanna
  199. Zdrojewski Bogdan
  200. Zielińska-Głębocka Anna
  201. Zieliński Marek
  202. Ziemniak Wojciech
  203. Ziętek Jerzy
  204. Żalek Jacek
  205. Żmijan Stanisław
  206. Żyliński Adam  LiD

  1. Ajchler Romuald
  2. Aleksandrzak Leszek
  3. Arłukowicz Bartosz
  4. Balicki Marek
  5. Bańkowska Anna
  6. Borowski Marek
  7. Celiński Andrzej
  8. Czykwin Eugeniusz
  9. Filar Marian
  10. Garbowski Tomasz
  11. Gintowt-Dziewałtowski Witold
  12. Gołębiewski Henryk
  13. Iwiński Tadeusz
  14. Janowska Zdzisława
  15. Jaruga-Nowacka Izabela
  16. Kalisz Ryszard
  17. Kamiński Tomasz
  18. Klepacz Witold
  19. Kochanowski Jan
  20. Kopyciński Sławomir
  21. Kotkowska Bożena
  22. Krasoń Janusz
  23. Lis Bogdan
  24. Łybacka Krystyna
  25. Martyniuk Wacław
  26. Matuszczak Zbigniew
  27. Matwiejuk Jarosław
  28. Matyjaszczyk Krzysztof
  29. Milcarz Henryk
  30. Motowidło Tadeusz
  31. Napieralski Grzegorz
  32. Olejniczak Wojciech
  33. Ostrowski Artur
  34. Pisalski Grzegorz
  35. Prządka Stanisława
  36. Senyszyn Joanna
  37. Sierakowska Izabella
  38. Stec Stanisław
  39. Streker-Dembińska Elżbieta
  40. Szczepański Wiesław Andrzej
  41. Szmajdziński Jerzy
  42. Szymanek-Deresz Jolanta
  43. Tomaszewski Tadeusz
  44. Wenderlich Jerzy
  45. Widacki Jan
  46. Wikiński Marek
  47. Wontor Bogusław
  48. Wziątek Stanisław
  49. Zbrzyzny Ryszard
  50. Zemke Janusz


  PSL

  1. Bury Jan s. Józefa
  2. Deptuła Leszek
  3. Dutka Bronisław
  4. Grzeszczak Eugeniusz
  5. Grzyb Andrzej
  6. Kalemba Stanisław
  7. Kalinowski Jarosław
  8. Kamiński Jan
  9. Kasprzak Mieczysław
  10. Kierzkowska Ewa
  11. Kłopotek Eugeniusz
  12. Krzyśków Adam
  13. Łopata Jan
  14. Łuczak Mieczysław Marcin
  15. Maliszewski Mirosław
  16. Olas Stanisław
  17. Pałys Andrzej
  18. Pawlak Mirosław
  19. Pawlak Waldemar
  20. Piechociński Janusz
  21. Racki Józef
  22. Rakoczy Stanisław
  23. Sawicki Marek
  24. Sławecki Tadeusz
  25. Sopliński Aleksander
  26. Stefaniuk Franciszek Jerzy
  27. Witaszczyk Stanisław
  28. Woda Wiesław
  29. Wojtas Edward
  30. Zych Józef
  31. Żelichowski Stanisław


  Niezrzeszeni

  1. Galla Ryszard
  2. Komołowski Longin
  3. Krzywicki Piotr
  4. Płażyński Maciej
  5. Polaczek Jerzy
  6. Sellin Jarosław
  7. Ujazdowski Kazimierz Michał
  8. Zalewski Paweł
 • @AnnaZofia 17:38:37
  Bubel prawny który przekształcił Unię Europejską w państwo federalne (czyli, de facto, pozbawił Polskę niepodległości) został podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To właśnie LK, człowiek posługujący się pronarodowymi sloganami i zwodzący patriotów do samego końca, ratyfikował dokument czyniący z naszej Ojczyzny element Stanów Zjednoczonych Europy. udawał eurosceptyka i obrońcę naszej suwerenności, a sam (zupełnie jak Palikot, Tusk, Komorowski, Sikorski, Gowin, Ziobro, Pawlak i Napieralski) był za traktatem! A przecież mógł się podać do dymisji albo zwyczajnie odmówić podpisania Traktatu! Gdyby Lech Kaczyński trafił przed Trybunał Stanu za nieratyfikowanie Aktu Rozbiorowego, byłby męczennikiem, prześladowanym za bezwarunkową miłość do Polski. Problem w tym, że zdecydował się na inne rozwiązanie. Nie poświęcił się dla ratowania naszej suwerenności, tylko zrobił to, co mu kazali europejscy federaliści. Uczynił najstraszniejszą rzecz, jaką można sobie wyobrazić. Finał jest taki, że sympatycy Prawa i Sprawiedliwości, zamiast bić się w piersi i błagać Polaków o przebaczenie, stawiają mu pomniki, piszą wiersze na jego cześć, śpiewają o nim piosenki i nazywają go “bohaterem narodowym”.
 • @AnnaZofia 17:38:37
  traktat lizboński w ocenie śp prezydenta.

  Lech Kaczyński: "Polska w istocie wywalczyła wszystko, co chciała" prezydent powiedział w Lizbonie, że w czasie negocjacji nad traktatem reformującym UE Polska "uzyskała mnóstwo rzeczy". Jak wyliczał, chodzi m.in. o przepis dotyczący energetyki, przepisy, które gwarantują pewien zakres suwerenności państw narodowych oraz fakt, że UE nie będzie miała symboli charakterystycznych dla państwa. Prezydent zastrzegł, że tę ostatnią kwestię osiągnęliśmy razem z innymi państwami. "Sukcesów było dużo", podkreślił prezydent i dodał, że bardzo dobrze, iż trwające sześć lat prace nad traktatem zakończyły się. Dodał, iż podziela opinię premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, że teraz trzeba poczekać 10 lat, by zobaczyć jak ustanowione traktatem instytucje będą działać[

  .

  Donald Tusk: "Szczyt może być początkiem odbudowy wzajemnego zaufania w Europie. (...) Dobrze oceniam jego rezultaty". Odnosząc się do mechanizmu z Joaniny, który został wpisany do protokołu, Tusk stwierdził, że jest on korzystny dla Polski, ale także dla Niemiec. Jego zdaniem Unia Europejska obniżyła swoje aspiracje co do tempa integracji. "Dzięki Joaninie zyskaliśmy większą zdolność blokowania niektórych decyzji". [...] Wreszcie być może zrobiliśmy krok w odpowiednim kierunku, czyli odbudowy zaufania; i to doceniam"  Aleksander Kwaśniewski: "Dobrze oceniam rezultaty szczytu lizbońskiego. Uważam, że to jest ważne dla UE w trudnym momencie. [...] Ja nie szukam tutaj kontrowersji i podziału. W moim przekonaniu akurat sprawy Joaniny Polska przeprowadziła nieźle, nieporównanie lepiej niż fatalną zupełnie historię umierania za pierwiastek". Kwaśniewski komentując słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że "Polska w istocie wywalczyła wszystko, co chciała", stwierdził, że "PiS-owskie podejście do spraw europejskich jest błędem". "Głównie myślimy co udało się nam, a nie w kategoriach co udało się Unii Europejskiej jako całości", stwierdził były prezydent. Według Kwaśniewskiego, nie można mówić tylko o sukcesie Polski, ponieważ "sukces Unii Europejskiej równa się sukces Polski i sukces Polski pomaga sukcesowi Unii". Według niego, Polska też musiała pójść na kompromisy: "Chcieliśmy mieć więcej eurodeputowanych, nie mamy więcej. Ale warto było, ponieważ patrząc na globalne procesy, Unia Europejska, rozwijająca się i silna, jest większą wartością, aniżeli trzech deputowanych więcej czy mniej"  Paweł Zalewski: "To wielki sukces. To ważny dzień dla Polski i Unii Europejskiej.[...] Polska po raz pierwszy w swojej historii stała się współkonstruktorem UE, po raz pierwszy wpłynęła na przepisy Traktatu UE, dotyczącego najważniejszej sprawy dla funkcjonowania Unii mechanizmu podejmowania decyzji", ocenił polityk PiS. Stwierdził, że Polska była w stanie przekonać partnerów unijnych do rozwiązania, które jest dobre dla krajów małych i średnich. "Polska nie występowała wyłącznie w swoim imieniu, występowała w imieniu bardzo dużej grupy krajów UE", zaznaczył. Zdaniem Zalewskiego, dzięki przepisowi o mechanizmie z Janiny, pozycja Polski ulega bardzo istotnemu wzmocnieniu. "Dzięki tym zapisom Polska uzyskuje realny wpływ na decyzje, bez tych zapisów Polska praktycznie nie mogłoby stworzyć mniejszości blokującej", dodał. Według niego, od teraz nasz kraj może w pełni poświęcić się działalności merytorycznej Unii: zgłaszać projekty dotyczące polityki wschodniej Unii, a także polityki energetycznej  Marek Borowski: "Porozumienie w Lizbonie, to ważny krok w kierunku ściślejszej integracji europejskiej", powiedział jeden z liderów koalicji LiD. Wyraził "radość, że podczas szczytu UE w Lizbonie nie nastąpiły ze strony polskich władz czynniki zakłócające ten proces.[...]Cieszymy się, że tym razem Polska nie stanęła w poprzek oczekiwaniom Europejczyków", powiedział Borowski w wystąpieniu na zorganizowanej w Warszawie przez europejskich socjalistów konferencji poświęconej polityce regionalnej. Szef SdPl podkreślił, że stanowisko LiD w sprawie nowej konstytucji UE było zawsze jasne. "Uważamy, że Unia Europejska powstała nie po to, aby poszczególne państwa systematycznie i bez przerwy blokowały jakiekolwiek decyzje", stwierdził. Jak podkreślił, Polska przystąpiła do UE nie po to, "aby blokować, tylko po to, żeby przyczyniać się do ściślejszej integracji i sukcesu całej Unii". Według Borowskiego Polska powinna w UE występować z inicjatywami, powinna być jednym z krajów, który "ciągnie wóz europejski, a nie wiesza się gdzieś z tyłu i blokuje. [...] Dobrze, że porozumienie z Joaniny zostało utrzymane w niezmienionym kształcie, nie próbowano nim grać i udało się traktat wynegocjować", stwierdził


  Roman Giertych: "Nowy traktat UE to utrata suwerenności na wiele lat. Prezydent Lech Kaczyński dopuścił się zdrady, niech nie mydli oczu Joaniną, bo to pic na wodę" grzmiał na konferencji prasowej Roman Giertych. Lider LPR kompromis z Lizbony przyrównał do działań największych zdrajców w historii Polski. "Zdrada, zdrada po trzykroć zdrada [Kaczyński] zdradził swój program wyborczy z 2005 roku, program PiS, a także Ligę Polskich Rodzin, która popierała rząd Kazimierza Marcinkiewicza, a potem Jarosława Kaczyńskiego" Jeśli nowy traktat UE zostanie przyjęty, Polska stanie się prowincją brukselską. Kiedyś wybierano Moskwę, dziś prezydent wybrał Brukselę"

  Zarzucił też Lechowi Kaczyńskiemu, że zapomniał o chrześcijańskich wartościach. "Panie prezydencie, gdzie jest preambuła odnosząca do chrześcijaństwa Boga? Niby katolicki prezydent, a nie chciał bronić zapisów o Bogu"

  tylko giertych twierdzi ze to zdrada. a ci co twierdza ze są jedynymi obrońcami ojczyzny nie! bardzo to wszystko dziwne
 • @kserkses 23:31:57 DZIEKI KSERKSES !
  Lista, ktora podales, pokazuje, ze za Traktatem glosowalo 88 poslow PiS, oraz 206 poslow PO, 50 poslow LiD, 31 poslow PSL, i 8 poslow niezrzeszonych.

  A wiec oprocz tych 88 poslow PiS-u, za Traktatem glosowalo
  295 poslow NIE z PiS-u.

  Czyli, ze za Traktatem glosowalo 3 RAZY wiecej pozlow NIE z PiS-u niz poslow z PiS-u.

  Zatem winienie za podpisanie tego Traktatu tylko poslow z PiS-u jest niesprawiedliwe i klamliwe, prawda?
 • @radosław1 20:08:04
  Minimum państwa minimum.
 • @Pan Marky 05:31:38
  NIE. Ilu procentowo osłów z PiSu głosowało ZA UE? W tym przypadku liczy się reprezentacja.
 • @korwinista 05:43:13 NALICZNIEJ ZA TL GLOSOWALI PISOWCY, PRZEKONUJE KORWINISTA? WBREW LICZBOM :)
  RE: NIE.

  - Co: "nie"?

  RE: Ilu procentowo osłów z PiSu głosowało ZA UE?

  --- Procent czego masz na mysli?

  RE: W tym przypadku liczy się reprezentacja.

  --- Jaki konkretnie przypadek masz na mysli i jaka reprezentacje?

  Czy twierdzisz, ze sposrod 383 poslow glosujacych za Traktatem najwiekszy procent stanowili poslowie PiS-u?

  Korwinista, czy zgadzasz sie, ze to prawda, ze ponad 3 RAZY wiecej poslow niepisowskich glosowalo za Traktatem niz poslow pisowskich, czy nie zgadzasz sie?
  :)
 • @Pan Marky 06:05:18
  Zgadzam się z tym, że 100% posłów PiSowskich głosowało za TL.
 • @Pan Marky 05:31:38
  NIE. PiS mieniący się partią narodową i niepodległościową powinien głosować PRZECIW. Żadne wstrzymywanie.
 • @korwinista 06:10:49
  RE: NIE.

  --- Co: "NIE"? Znaczy, ze nie zgadzasz sie, ze za Traktatem glosowalo 3 RAZY wiecej poslow niepisowskich niz pisowskich? :)


  RE: PiS mieniący się partią narodową i niepodległościową powinien głosować PRZECIW.

  --- Czemu?

  Korwinista, powiedz mi, jakie konkretne - ale konkretne - szkody przynioslo Polsce glosowanie za Traktatem? Potrafisz?

  RE: Żadne wstrzymywanie.

  --- Czemu nie?
 • @korwinista 06:08:27 TO PROCENTY GLOSOWALY, TWIERDZI KORWINISTA? :)
  RE: Zgadzam się z tym, że 100% posłów PiSowskich głosowało za TL.

  --- Ja cie nie pytalem, czy zgadzasz sie, ze za traktatem glosowalo "100 % poslow PiSowskich."

  Ja cie pytalem, czy zgadzasz sie, ze za Traktatem glosowalo 3 RAZY wiecej poslow niepisowskich niz pisowskich. Wiec zgadzasz sie, czy nie?

  Korwinista, czy za tym traktatem glosowaly procenty czy ludzie?
  :)
 • @Pan Marky 06:17:28
  Potrafię. Utrata suwerenności. Dziś jesteśmy tylko kolonią.Nienormalnym jest, że aby uzyskać sprawiedliwość trzeba angażować sądy poza KRAJU. TO JEST CHORE.Źródłem prawa są ludzie i ich moralność.My mamy inną moralność w stosunku do moralności kalwinistycznego zachodu!!! Poddanie się ICH prawu znaczy zaprzeczenie katolicyzmu. A Katolicyzm jest w sferze ideologicznej tożsamy z Islamem - każda inna wiara jest herezją i należy ją zwalczać ogniem i mieczem.
 • @korwinista 06:37:16
  RE: Utrata suwerenności. Dziś jesteśmy tylko kolonią

  --- W jaki konkretnie sposob utracilismy rzekomo te suwerennosc? W jaki konkretnie sposob niby jestesmy kolonia?

  RE: Nienormalnym jest, że aby uzyskać sprawiedliwość trzeba angażować sądy poza KRAJU.

  --- Czy w obecnym polozeniu Polski, gdzie wielka potege wydaje sie miec agentura moskiewska, nie jest korzystne, ze mozna wnosic sprawy do sadow poza krajem?

  Korwinista, czy zgadzasz sie, ze to prawda, ze ponad 3 RAZY wiecej poslow niepisowskich glosowalo za Traktatem niz poslow pisowskich, czy nie zgadzasz sie?
 • To dlaczego ten jegomość głosował "ZA"?
  Bo mu tak szef rozkazał!

  Pozdrawiam.
 • Posluchajcie CZUBY niedouczone
  Traktat Lizbonski jest tylko konsekwencja glosowania za wejsciem do uni europejskiej.Dzis pieprzycie glupoty jak potluczeni.A ilu to rodakow przekonaliscie aby nie glosowal za wejsciem do uni???Dobrze jest zwalac wine ze wlasna nieudolnosc na kogos innego.W tamtej sytuacji jakas konstytucja musiala powstac i rzecz w tym aby wynegocjowac jak najlepsze zapisy dla nas korzystne.Przypomnijcie sobie tluki ile pomyj wylaliscie na Kaczynskiego kiedy sie ociagal z podpisaniem tego traktatu
 • @korwinista 06:10:49
  dokładnie tak. głosowanie pokazało że w pis-e 2/3 to zdrajcy
 • @Pan Marky 05:31:38
  tak. prawda. pis odpowiada za tę targowicę w równym stopniu co inne ugrupowania.
 • @widziane z USA 08:16:34
  z jaką inteligencją to my mamy tu do czynienia , my "czuby"
  Pewnie kulturalnego języka ciebie tam w żydowie nie nauczyli a może jesteś synem sprzątaczki na domkach i pejsatego pracodawcy
 • @kserkses 09:22:20 WIEKSZOSC POLAKOW TO ZDRAJCY, PEDA KSERKSES?
  RE: głosowanie pokazało że w pis-e 2/3 to zdrajcy

  --- W jaki konkretnie sposob to glosowanie to pokazalo?

  Wiec glosowanie za Traktatem to dowod na zdrade kraju? Dlaczego?

  Czy twierdzisz, ze olbrzymia wiekszosc Polakow, ktora poparla przyjecie Traktatu, to zdrajcy?
 • @kserkses 09:25:49 KSERKSES TWIERDZI ZE 88 = 206? :)
  RE: tak. prawda. pis odpowiada za tę targowicę w równym stopniu co inne ugrupowania.

  --- Znaczy ze twierdzisz, ze np. fakt, ze za przyjeciem Traktatu glosowalo 88 poslow PiS i 206 poslow PO, znaczy, ze odpowiedzialnosc PiS-u za wynik tego glosowania jest taka sama co PO? Czy twierdzisz, ze gdyby tych 88 poslow PiS-u glosowalo przeciwko przyjeciu tego Traktatu, a pozostali glosowali jak glosowali, wowczas skutkioem tego glosowania byloby nie przyjecie Traktatu?

  Czy glosowanie za Traktatem nazywasz "targowica"? Jesli tak, to konkretnie czemu?

  Kserkses, powiedz mi, jakie konkretne - ale konkretne - szkody przynioslo Polsce glosowanie za Traktatem? Potrafisz?
 • @widziane z USA 08:16:34
  Czy nie za ostro sie wyrazasz? Ci ludzie wydaja sie dobrymi Polakami, ktorzy dali sie nastawic politycznym manipulatorom (ktorzy, wydaje sie, sami sa za Traktatem i tylko boja sie ze do wladzy dojdzie PiS), skutkiem czego powtarzaja glupie slogany. Nie potrafia udowodnic ich prawdziwosci, podac jakichkolwiek faktow pokazujacych, ze przyjecie Traktatu przynioslo konkretne szkody Polsce. Nie wydaja sie byc zdolni do wyobrazenia sobie jakie szkody przyniosloby Polsce niepoparcie go.

  Winia tylko PiS za przyjecie Traktatu, a nie winia o wiele liczniejszych innych, ktorzy go poparli, skutkiem czego sa falszywie przekonani, ze ci inni - PO i spolka - sa w sumie w porzadku.

  Trzeba z nimi z szacunkiem i cierpliwie dyskutowac, podawac argumenty, fakty, zadawac rzeczowe pytania, a nie wyzywac od czubow. Potrafisz tak rozmawiac?

  Teoretycznie zas, Traktat Lizbonski ogranicza nasza suwerennosc, ale wydaje sie, ze przyjecie go 3 lata temu bylo w danej sytuacji politycznej korzystne dla Polski. A dzis, i kiedykolwiek, nic Polski nie jest w stanie powstrzymac, jesli zechce przestac przestrzegac ustalen zawartych w Traktacie, tym bardziej, ze inne kraje ich nie przestrzegaja.
 • UBEKISTAŃSKIE FUNKCJONARIUSZE OLEJNIKI i PIASECKIE PRZESŁU-CHUJĄ PO-STYTUTKĘ ZIOBRĘ :)))))
  .
  frasobliwy:
  "......tow. Piaseckij ironicznie zapytał: Czy Jarosław Kaczyński łamał go kołem,
  na co Ziobro odpowiedział , ze prezes Kaczyński „zażądał od niego tej decyzji i
  użył zdecydowanych środków perswazyjnych”. Zbigniew Ziobro przyznał, że
  głosowanie za Traktatem Lizbońskim było jego jednym z większych błędów w życiu........"
  ============================================

  Ziobro z POlitycznego POdała :)) przemienia się POwoli w

  POlityczną męską POstytutkę :)))

  bo za promowanie swojej wodzowskiej odpryskowej partyjki daje się

  kopulować od tyłu POlszewikom oraz ich wsiowemu, propagadowemu

  aparatowi - TVN na czele z bolszewickimi szczekaczami olejnikami i

  piaseckimi !!!

  Ziobro opluwając Kaczyńskich w sprawie Traktatu Lezbijskiego,

  konsekwentnie załgując Zamach Smoleński i wspierając blokowanie Polskiego

  Gazu Łupkowego - wspiera POlszewicki, antypolski reżim przeciw PIS

  co jest już ślepą, zapiekłą głupotą.

  A chodzi mu o przyjazne nastawianie wsiowo-ubekistańskich łże-mediów

  bez których utrzymanie się jego SPZ jako odrębnej, bezprogramowej,

  odpryskowej i ambicyjno-wodzowskiej partyjki będzie niemożliwe.
 • @Zbigniew-Grzymski 15:49:49
  Teraz plujesz Grzymski na Ziobrę, a jeszcze rok temu pociągnąłbyś mu dzidę.
  pozdrawiam
 • @Zbigniew-Grzymski 15:49:49
  ma pan rację ...ZIOBRO łyknął podrzuconą mu szansę przez PO bycia koncesjonowaną opozycją ...teraz mianują go szefem wszystkich szefów NARODOWCÓW i wkrótce mają szansę zacząc odbierać PISowi głosy...już sam BRONEK pracuje nad tym w trosce o własną dupę ,a ostatnio chylenie kolan przed pomnikiem DMOWSKIEGO to potwierdza ,jedni zgodzą się na każde łajdactwo dla utrzymania władzy ,a NARODOWCY cóż ,różne zawisze ,wrzodaki ,kserksesy ,tonderskie i inne bolszewickie łajno będą próbowali ten ruch wciągnąc w orbitę wpływów BRONKA...uda im się to ??? nawet NE też już nad tym pracuje ,ale patrząć na tą mierzwę tutaj zamieszczjącą notki to bez zdraicy ZIOBRY nic nie wyjdzie,pewnie tak jak z PALIKOTEM to się nie uda...NORMALNI LUDZIE ZAWSZE NIENAWIDZĄ ZDRAJCÓW..
 • @Pan Marky 15:33:06
  //Teoretycznie zas, Traktat Lizbonski ogranicza nasza suwerennosc, ale wydaje sie, ze przyjecie go 3 lata temu bylo w danej sytuacji politycznej korzystne dla Polski. A dzis, i kiedykolwiek, nic Polski nie jest w stanie powstrzymac, jesli zechce przestac przestrzegac ustalen zawartych w Traktacie, tym bardziej, ze inne kraje ich nie przestrzegaja.//

  Skąd ta potrzeba wypowiadania się na tematy, o których nie ma Pan pojęcia? Pytam z czystej ciekawości - bez żadnych złych intencji.
  W Internecie znajduje się sporo artykułów, także kompletny tekst traktatu (w różnych językach), krytyczne opracowania prawnicze oraz historyczne.
  Owszem, pisane są dość hermetycznym, prawniczym językiem, ale dla osób, które to mogłoby odstraszyć są bardziej... że tak powiem - hasłowe materiały np. na YT.
 • @Pan Marky 21:07:17
  Prezydent Polski to przede wszystkim polityk z najtwardszym umocowaniem, bo wybrany w wyborach powszechnych.
  I przede wszystkim, nie jest to urzędnik. Urzędnika zatrudnia się z konkursu. Zatem prosze nie stawiac dziecinnych w wymiarze pytań, bo to nie ten poziom.
  Prezydent jest od tego, że ma wiedziec jak sobie radzic dla ochrony niepodległości Państwa. A skoro dla niego istnieją nierozwiązywalne kwestie z poziomu jak te pytania, to konczy sie temat, bo tutaj kończy sie też temat Prezydent.
 • @korwinista 05:32:32
  Wiem, że państwa ale nie wiem jakiego.
 • @Pan Marky 15:33:06
  Można by tu długo wyliczać, co takiego złego w UE i TL, ale wystarczy jedno:
  Od kiedy to ograniczenie suwerenności jest korzystne? Odpowiesz na to pytanie, kolego Marky?
  pozdrawiam
 • @Pan Marky 15:10:35
  1) Posłowie VI kadencji (od 5 listopada 2007 do 7 listopada 2011) – Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość (146 posłów). no wiec widać ze 86 ze 146 to mniej więcej 2/3.

  2) nadrzędność ustawodawstwa unijnego nad krajowym to ograniczanie suwerenności kraju i to właśnie jest zdrada. posłowie wiedzieli co robią, a więc jest to zbrodnia z premedytacja

  3) jak dobrze pan wie olbrzymia wiekszosc Polakow, ktora poparla przyjecie Traktatu to ludzie zmanipulowani. czy była szeroka kampania informacyjna? czy odbyło się referendum? czy ktokolwiek wie o co w tym traktacie chodzi?

  opinia społeczna kształtuje swoje zdanie po informacjach w mediach głównego nurtu. na portale taki jak ten zagląda około 15%. pytam wiec jak świadomie mogli popierać coś czego nie znają a propaganda zrobiła im wodę z mózgu?
 • @Pan Marky 15:12:49
  czepia się pan liczb. prawda jest taka ze jeżeli pis byłby partią dla której interesy Polski są najważniejsze to wszyscy powinni być przeciw. nie jestem konstytucjonalistą, nie wiem czy traktat byłby później przyjęty. ale wiem że nie mógłbym teraz pisać ze w pis-e 2/3 to zdrajcy. a tak pokazali swoje prawdziwe oblicze.

  Targowica znaczy zdrada. 27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego ze Stanisławem Potockim i Sewerynem Rzewuskim na czele, pod hasłem obrony zagrożonej wolności, zawiązali za zgodą Rosji konfederację przeciw Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 Maja. używam więc jako synonimu zdrady

  Tak jak przewidywał traktat konstytucyjny, Unii Europejskiej została nadana osobowość prawna; zlikwidowana została Wspólnota Europejska, jej następcą prawnym jest Unia. Kompetencje Unii w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zostały poszerzone. W wyniku przyjęcia traktatu nastąpił podział kompetencji na trzy obszary: zarezerwowany wyłącznie dla Unii (unia celna, reguły konkurencji, polityka pieniężna, zachowanie morskich zasobów biologicznych, wspólna polityka handlowa, umowy międzynarodowe), gdzie prawo Unii jest nadrzędne nad prawem państw członkowskich.

  Na mocy traktatu został powołany wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który ma za zadanie kierować Europejską Służbą Działań Zewnętrznych.

  proszę sobie wyciągnąć wnioski
 • @Pan Marky 15:10:35
  proszę wskazać wpis gdzie napsałem ze WIEKSZOSC POLAKOW TO ZDRAJCY,
 • @Asadow 16:18:46 ZADEMONSTRUJ SWOJE POJECIE :)
  RE: Skąd ta potrzeba wypowiadania się na tematy, o których nie ma Pan pojęcia?

  --- Ktore to tematy, o ktorych ja rzekomo nie mam pojecia? Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Udowodnij, ze ja nie mam tego pojecia.

  A ty masz to pojecie? Jesli tak, to oswiec.

  Potrafisz?
 • @ratus 17:53:34 NIE ZNAM DATY - PRZYZNAJE SIE :)
  RE: Od kiedy to ograniczenie suwerenności jest korzystne?

  --- Pytasz o date? Przyznaje, ze nie znam jej.

  A ty ja znasz? To podaj.
  :)
 • @val 16:13:02
  jak zwykle. jak brak ci argumentów to piszesz pierdoły.
 • @kserkses 20:37:19 TWIERDZISZ ZE NAJWIECEJ POSLOW GLOSUJACYCH ZA TRAKTATEM TO CI Z PiS? :)
  RE: Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość (146 posłów). no wiec widać ze 86 ze 146 to mniej więcej 2/3.

  --- Znaczy, ze twierdzisz, ze 86 poslow PiS-u ze 146 poslow PiS-u to ok. 2/3 poslow PiS-u? Moze i tak, tylko czemu mnie o tym informujesz?

  A jaki ulamek stanowi 89 poslow z 383 poslow glosujacych za Traktatem?

  Potrafisz to wyliczyc, czy nie?

  :)
 • @rip LunarBird CLH 16:46:55
  "Wiesz oczywiście, że Lech Kaczyński ZŁAMAŁBY POLSKIE PRAWO, gdyby Traktatu Lizbońskiego nie podpisał po jego ratyfikacji w Sejmie?"

  Zacznijmy więc od tego że srał uszami i czym się da że sam osobiście w takiej wersji go uformował/wynegocjował
 • @AnnaZofia 15:50:23
  "kłamią twierdząc, że TL podpisany został przez Lecha Kaczyńskiego"

  To ta wesz go w obecnej formie "wynegocjował" i podpisała
 • @kserkses 21:07:44 A KONKRETY? :)
  RE: czepia się pan liczb.

  --- Wytlumacz, co konkretnie rozumiesz przez powyzsze metaforyczne wyrazenie. W jaki konkretnie sposob ja sie rzekomo czepiam liczb? (Przy okazji, jaki tam ja pan, mow do mnie ty, prosze.)

  RE: prawda jest taka ze jeżeli pis byłby partią dla której interesy Polski są najważniejsze to wszyscy powinni być przeciw.

  --- Wiec PiS nie jest partia dla ktorej interesy Polski sa najwazniejsze? Udowodnij, ze nie jest.

  A dlaczego "wszyscy" powinni byc przeciw?

  Czy to, ze 89 pisowcow bylo "za", wyrzadzilo jakas konkretna - ale konkretna - krzywde Polsce? Jaka? Podaj ja. Potrafisz?

  Nie potrafisz, prawda? Potrafisz jedynie odpowiadac abstrakcyjnie, ze to glosowanie ograniczylo, czy pozbawilo Polske suwerennosci, czyz nie tak?

  JAK konkretnie ograniczylo czy pozbawilo suwerennosci?

  Czarna magia, nie wiesz, prawda?
  :)
 • @kserkses 21:11:02
  RE: proszę wskazać wpis gdzie napsałem ze WIEKSZOSC POLAKOW TO ZDRAJCY,

  --- Czy ja gdzies twierdzilem, ze ty to napisales? Gdzie?

  Jednak skoro uwazasz, ze ci, co glosowali za Traktatem, to zdrajcy, zatem wynikaloby z tego, ze uwazasz tez za zdrajcow tych, ktorzy nie glosowali, ale byli za glosowaniem za Traktatem. A takich byla ogromna wiekszosc w Polsce, czyz nie tak?
 • @korwinista 06:37:16 PS.
  RE: Nienormalnym jest, że aby uzyskać sprawiedliwość trzeba angażować sądy poza KRAJU.

  --- Zgadzam sie, ze w ogole jest to nienormalne.
 • @Pan Marky 22:08:10
  8 czerwca 2003.
  pozdrawiam
 • @Pan Marky 22:33:11
  " Potrafisz jedynie odpowiadac abstrakcyjnie, ze to glosowanie ograniczylo, czy pozbawilo Polske suwerennosci, czyz nie tak? "

  Do momentu ratyfikacji Traktat Lizboński był jedynie mrzonkami eurobaranów o przekształceniu UE w państwo.
  Po ratyfikacji mrzonki stały sie prawem. Czy to abstrakcja?
  pozdrawiam
 • Owszem było nie tylko błędem, ale i fałszem...
  Przede wszystkim dlatego, że nikt, DOSŁOWNIE NIKT , z popierających nie znał wzystkich skutków prawnych ratyfikowanie podpisywanego dokumentu.

  Podobnie ZBRODNIĄ WOBEC POLAKÓW było dopuszczenie do referendum w sprawie traktatu bez uświadomienia wszystkich Polaków o skutkach prawnych akcesji.

  Od roku bodaj 2017 ziemia polska (więc i Polska - jako taka) będzie towarem dla wszystkich obywateli €U. A dodatkowo Niemcy, jako mniejszość będą mieli szczególne prawa STANOWIENIA PRAWA na polskiej ziemi.
  Nawet JK - się ocknął, choć wyraźnie od traktatu się nie odcina...

  Nadal "mamy" Polskę - własność "reprezentantów narodu polskiego".
  Cudzysłów nieprzypadkowy - "mamy".... (g...o mamy!!!) - ONI - mają...
  Nie wiążą ich "instrukcje wyborcze" (Art.104.p.1 KRz).

  I ciągle stada baranów chcą wybierać kolejnych "reprezentantów", by zwalić na nich winę za agonię Polski.
  Nikt nie chce decydować (w referendum) - jakie prawo ma w Polsce obowiązywać - "NIECH DECYDUJĄ STARSI I MĄDRZEJSI".

  Taaaak....

  Marudźcie "Polacy"...
  I wmawiajcie zadłużonym dzieciom i wnukom, że nie było sposobu, by Polskę zachować... że Z MOCY BOŻEGO PRAWA - RODZĄ SIĘ NIEWOLNIKAMI...
  Bo Bóg Polaka obdarzył rozumem zbyt ciasnym, by sam decydował o sobie...

  Przecież dotacje U€ - to sposób na życie (nieroba i szubrawca)...
 • @AnnaZofia 18:21:45
  Klubu Konserwatywna Łódź
 • @BTadeusz 10:17:18
  Gorzkie i celne konstatacje, lecz na tym portalu, gdzie patriotyzm jest raczej naskórkowy - nie będą zrozumiałe.
  pozdrawiam starego druha.
 • @Pan Marky 21:11:53
  Odsyłam do mojego najnowszego wpisu. Tam jest to wyjaśnione
 • @rip LunarBird CLH 11:51:07
  Ratyfikacja w trybie art. 90 Konstytucji.
  [...]
  Następnie ustawa przekazywana jest Prezydentowi RP do podpisu, który w ciągu 21 dni może ją podpisać, zawetować lub przekazać do Trybunału Konstytucyjnego celem zbadania zgodności z Konstytucją RP samej ustawy lub umowy międzynarodowej.
  [...]

  //I nie, nie mógłby się sprzeciwić bo złamałby Konstytucję i skończyłby przed Trybunałem Stanu.//

  Art. 89, pkt 3 Konstytucji:
  "Zasady oraz tryb zawierania, ratyfikowania i wypowiadania umów międzynaro-dowych określa ustawa. "

  Jeśli zatem odmówiłby ratyfikacji, to nie złamałby konstytucji, a co najwyżej zwykłą ustawę. Miał jednak wcześniej inne środki, z których nie skorzystał.
 • @Pan Marky 22:33:11
  "obszar zarezerwowany wyłącznie dla Unii (unia celna, reguły konkurencji, polityka pieniężna, zachowanie morskich zasobów biologicznych, wspólna polityka handlowa, umowy międzynarodowe), gdzie prawo Unii jest nadrzędne nad prawem państw członkowskich.


  Na mocy traktatu został powołany wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który ma za zadanie kierować Europejską Służbą Działań Zewnętrznych."

  umiesz czytać ze zrozumieniem i wyciągać wnioski jeżeli nie to objaśniam. GOSPODARKA I BEZPIECZEŃSTWO
 • @Pan Marky 22:36:46
  chyba nie czytasz uważnie odpowiedz zawarłm we wczesniejszym wpisie. powtórzę zatem.
  jak dobrze pan wie olbrzymia wiekszosc Polakow, ktora poparla przyjecie Traktatu to ludzie zmanipulowani. czy była szeroka kampania informacyjna? czy odbyło się referendum? czy ktokolwiek wie o co w tym traktacie chodzi?

  opinia społeczna kształtuje swoje zdanie po informacjach w mediach głównego nurtu. na portale taki jak ten zagląda około 15%. pytam wiec jak świadomie mogli popierać coś czego nie znają a propaganda zrobiła im wodę z mózgu?
 • @Pan Marky 22:33:11
  skoro to partia narodowa to żaden poseł z tej partii nie powinien być za traktatem. czy to tak trudno zrozumieć. że PO to bagno i zżarta korupcją partia to wiemy i ze takiego kroku można było się po nich spodziewać, wiec PiS który twierdzi że jest partią narodowa powinien w całości ten traktat odrzucić. twierdze ze ci co głosowali za ratyfikacją powinni w wolnej Polsce iść pod ścianę. być może uda obalić się system okrągłostołowy, a wtedy możliwe będą uczciwe procesy. no to jak jest ci co doprowadzają do upadku kraj i ci co próbują go ratować działają ręka w rękę?

  PiS i Kaczyński to odłam bandy komuchów, na polecenie bezpieki udających „Prawicę”. Tak postanowiono przy „Okrągłym Stole”. rewolucja w Polsce była fikcją a przejęcie władzy nastąpiło w uzgodnieniu z komunistami i przy założeniu nie wchodzenia im w interes. Antypatriotyzm Prawa i Sprawiedliwości jest o tyle perfidny, że nie ma charakteru jawnego i otwartego. W przypadku Ruchu Palikota, sprawa jest jasna jak słońce: ani Januszek, ani jego poplecznicy nie próbują udawać patriotów (którymi nie są). Z PiS-em jest nieco trudniej, gdyż przedstawiciele tej partii sięgają po patriotyczną retorykę, widocznie wierząc, że zatroskana o Polskę część społeczeństwa da się na to nabrać. Niestety, fałszywy patriotyzm Jarosława Kaczyńskiego i jego świty rzeczywiście bywa odbierany jako coś szczerego i autentycznego. Powoduje to, że propolscy, ale odurzeni propagandą ludzie “karmią” to stronnictwo swoimi ciepłymi komentarzami, wyborczymi głosami i ulicznymi okrzykami. Oddają swoje serce grupie, która na to nie zasługuje i która nie pozwala się rozwinąć bardziej ideowym formacjom.
  proszę się przestać oszukiwać pis i Kaczyński to ta sama władza tylko w innej odsłonie. jak wykazało głosowanie można zaprosić do współpracy w ramach nowego ruchu narodowego posłów którzy wykazali lojalność wobec Polski a nie wobec partii i wodza.
 • @ratus 12:30:26
  Witam! -:)))
  Racja.
  Nie ma tu cienia refleksji politycznej.
  Jest tylko zajadła polityczna walka, wyniszczająca nas wewnętrznie i wzmacniająca przez to wszystkie zewnętrzne i kosmopolityczne sępy.

  Aż trudno uwierzyć w głupotę aspirujących do miana patriotycznych - mniejszości.
  Roi się od "wspierających" elity - KTÓRYCH NIE MA.

  A "grupy wsparcia" tokują tak, jakby ich (wyobrażone) bezinteresowne "partie" - istniały.

  "Błedne koło" - Malczewskiego...
  Zupełna paranoja...
 • @frasobliwy 18:16:41
  Panie kolego, szlag może trafić, jak tak lekką ręką siejecie propagandę, jak można zapomnieć o bolszewikach, to oni rozpoczęli rozmowy wstąpienia do UE, czym się nawet chwali Miller, zapomnieliście cholera, jak Stolzman zachwalał, jakie to korzyści nam to przyniesie, a w końcu już do ciężkiej cholery, było referendum w tej sprawie !! przyznam ,że głosowałem ZA jak większość Polaków, dlatego Kaczyński i reszta podpisywała stosowne dokumenty !!!!!!
  Sprawą osobną jest, że będąc w UE, mamy prawo walczyć o swoje interesy , jak to czynią inne kraje, a WŁAŚNIE L.Kaczyński o takie prawo walczył, szukał koalicji, by bronić się przed dominacją Niemiec, Francji czy Anglii. Skończcie do lamentowanie, to już nastąpiło, trzeba teraz walczyć o odpowiednią pozycję Polski w UE, jesteśmy jednym z większych państw, dużo nam się należy, ale tego nie zrobi germański wasal Tusk, czy czosnkowy Sikorski o skompromitowanej przeszłości, nie wspomnę już zdziadziałego "prof.", kolejnego podnóżka niemiecko-żydowskiego lobby, tu są przyczyny z którymi należny walczyć, nawet skrajnie.
 • @rip LunarBird CLH 03:01:20
  Zatem należało wystąpić z UE, a nie ugiąć się pod szantażem.

  Argumenty o ewentualnym złamaniu Konstytucji lub ustaw przez Prezydenta są pozbawione sensu, ponieważ właśnie podpisując i ratyfikując Traktat lizboński, rząd, Parlament i Prezydent złamali Konstytucję w najbardziej fundamentalnych punktach:
  Art. 5.
  Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, ...

  Art. 104.
  ...2. Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu posłowie składają przed Sejmem na-
  stępujące ślubowanie:
  "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec
  Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej."
  Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".
  ...

  Art. 126. Ust. 2
  2. Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.
 • @rip LunarBird CLH 01:36:48
  //Jednostronna deklaracja Polski nie musi wcale poskutkować. //

  Nie deklaracja, tylko odstąpienie od umowy międzynarodowej.
  Istnieje coś takiego, jak prawo międzynarodowe.
  Taki precedens spowodowałby zresztą burzę w UE i prawdopodobnie zablokował uchwalenie TL - i uratowanie Irlandii przed represjami.
  Lęk - po nienawiści - jest najgorszym doradcą.

  Przeczytaj sobie to opowiadanie K.Vonneguta - bardzo dobra ilustracja (a przy tym doskonale się czyta :-)!
  http://en.wikipedia.org/wiki/All_the_King%27s_Horses_%28story%29
 • @rip LunarBird CLH 03:36:32
  Takie myślenie świetnie podsumował Feliks Koneczny w „Cywilizacji żydowskiej”.

  Państwa chrześcijańskie nie mogłyby nic ucierpieć od Żydów, gdyby nie było chrześcijan przejmujących się cywilizacją żydowską, przejmujących żydowskie założenia i żydowską metodę rozumowania (zwłaszcza prawniczego). A działalność przekupionych stanowi doprawdy minimalną propozycję w bilansie życia publicznego; jest to groźne etycznie, lecz nie w praktyce. Słusznie twierdził znakomity Kalinka, że jeden poczciwy głupiec więcej wyrządzi złego państwu i społeczeństwu, niż setka łajdaków.

  Budzić się o 3:36 - dziękuję, jeszcze poleżę ;-)
 • Dla zapominalskich
  Polacy mają krótką pamięć i już zapomnieli, jak dopuścili się zdrady zbiorowej w czerwcu 2003 r.
  Wówczas wielu ostrzegało przed konsekwencjami akcesji do UE. Ile się nagadał i upisał choćby taki Carl Beddermann...
  Kto chciał słuchać ten słuchał. Kto chciał wierzyć rządowej propagandzie ten wierzył. Wybór był. Mobilizacja do głosowania tragiczna. Ponad 40% wyborców olało sobie ten ważny akt jakim było zagłosowanie NIE dla UE. Szkoda. Dziś płacimy za tę głupotę i bezmyślność wszyscy bez wyjątku.

  Prezydent L. Kaczyński powinien był odegrać KOMEDIĘ jaką wykonał swego czasu prezydent Czech V. Klaus. Najpierw wygłosić płomienne przemówienie o obronie interesu narodowego, a potem podpisać traktat. Wilk (czyli społeczeństwo) byłoby syte i owca (UE) cała.
  Akcesja do UE nakładała i nakłada na nas obowiązek przyjmowania wszelakich regulacji prawnych, choćby godziły one ewidentnie w nasze państwo. Takie są konsekwencje referendum z VI 2003.

  Prezydent Kaczyński podpisał ten dokument w atmosferze medialnej nagonki. Pamiętamy. Poza tym nie mógł odmówić złożenia podpisu pod traktatem już ratyfikowanym przez Sejm. Nie ma takiej możliwości. W przeciwnym wypadku zostałaby wszczęta procedura impeachmentu. Usunięcie z urzędu nie przekreśliłoby podpisania tego dokumentu przez jego następcę niezależnie kim by on był.
  Do dymisji nie podałby się ze względów ambicjonalnych. Oznaczałoby to kapitulację i poddanie się. Media zeszmaciłyby go jeszcze bardziej niż wcześniej. Nikt by się nad nim nie litował ani też dla nikogo nie byłby męczennikiem. Wytykano by od razu, że nowe wybory kosztują, że nie dorósł do urzędu, że nie jest europejczykiem, że złamał prawo, konstytucję....i tak można wymieniać.

  Traktat akcesyjny przyjęty w referendum można wypowiedzieć tylko tą samą drogą. Traktat przyjęty przez sejm można zerwać jednostronnie przez głosowanie zwykłą większością.
  Referendum w celu zerwania akcesji nie wchodzi w grę. Nikt go nie rozpisze, a nawet jakby, to będzie przegrane przez sprytny zapis o 51% frekwencji. Media urządziłyby od ręki zgiełk na temat negatywnych konsekwencji zerwania akcesji. Chodzi tu głównie o straszenie zamknięciem granic i odcięciem wszelakich dotacji. A skoro "większość Polaków popiera UE" to nawet nie ma o czym mówić.

  Traktat lizboński jest prostą konsekwencją referendum z czerwca 2003 r. 77% głosujących skreśliło TAK dla UE. Gdyby referendum zostało przegrane przez euroentuzjastów żaden traktat by nas nie obchodził.
 • @rip LunarBird CLH 12:23:54
  Miller i Kwaśniewski stręczyli Polakom UE, jako panaceum na problemy gospodarcze. Rządy Millera to czas kryzysu, dużego bezrobocia, emigracji. Ta ostatnia nasiliła się jeszcze bardziej po 1 V 2004.
  Kto z głosujących w VI 2003 r. w referendum akcesyjnym zadał sobie trud zaznajomienia się z treścią traktatu? 1%? Reszta zagłosowała "telewizorem". Był taki elegancki program "Europa da się lubić". Oglądałem go i... nie dziwię się, że dziś jest on przywoływany w kontekście dobrej i skutecznej propagandy pro UE.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY